Jak se připravit
na malování

V interiéru

1. Dobře vyberte barvy

   Pro přípravy na malování je výhodné vyzkoušet různé barvy a odstíny buď přímo na stěnu, donést si vzorník nebo plánovat přes počítačovou aplikaci.

   Pokud zvolíte bílou barvu, můžete si vybrat mezi různými odstíny, například standardním, sněhově bílým nebo polarovým, stejně jako mezi různými lesky. Bílé barvy mají různé krycí schopnosti, a proto je důležité vybírat správně. Pokud chcete tónovat bílou barvu, měli byste se poradit se specialisty. Je dobré si před nákupem pozorně prohlédnout všechny dostupné informace o produktech a případně se poradit s odborníky

Nezapomeňte, že díky barvám můžete místnost opticky zmenšovat či zvětšovat!

2. Připravte si vše potřebné

   Pokud chcete reálně vymalovat váš byt, je důležité zajistit si všechny potřebné věci. Nechcete začít malovat a pak zjistit, že něco chybí. Proto je třeba naplánovat a vypočítat, kolik barvy bude potřeba na danou plochu. Kromě barvy jsou nezbytné další pomůcky, které usnadní celý proces malování a následný úklid. Tyto maličkosti jsou rovněž důležité pro dokonalý vzhled vašeho nově vymalovaného bytu.

1.Zjistime si obsah plochy, který budeme malovat  –  obsah vypočítáme délka x výška stěny

Příklad: Stěna má 10m na délku a 3m na výšku – 10 x 3 = 30m2. V případě že jsme sami a nemá nám, kdo držet svinovací metr můžeme jako metr použít třeba metrovou lať a odhadem získáme potřebné miry.

 2. Pokud máme ve stěně nějaké překážky okna, dveře – tak počítáme stejným způsobem

Příklad: Okno má 0,5m na délku a 0,8m na výšku – 0,5 x 0,8 = 0,4m, na stěně máme 3 okna, máme tedy 4 x 0,4 = 1,6m2. Plochy od sebe odečteme – 30 – 1,6 = 28,4m2 .

 3. Výslednou plochu vynásobíme počtem nátěrů –  doporučujeme min 2 nátěry  + rezervu 10%

Příklad: 28,4 x 2 = 56,8m2 + 10% = 62,48m2 – zaokrouhlíme směrem nahoru a máme – 62,5m2

 4. Vypočítanou hodnotu vydělíme číslem, které nám vyjdřuje natření počtu m2/L, (tato informace je na každé plechovce s barvami) v případě 2,5L plechovky to je 14m2.

Příklad: 62,5 / 14 = 4,46 měly bychom tedy použít 4,46 plechovky – zaokrouhlil bych dolů s tím, že bych následně, dle citu barvu zředil vodou.

 5. Vždy myslete na to, že různé kvality barevmají různý typy krytí a různou spotřebu.

Obecně platí, že barvy vyžší kvalitylépe kryjía mají menší spotřebu.

 Zdroj: DULUX.cz

Nástroje a pomůcky

   Před tím, než si vyberete správnou barvu, je třeba pořídit si malířské náčiní, které budete potřebovat k nanášení. Můžete zakoupit kompletní malovací set, který obsahuje vše potřebné, jako jsou válečky s otírací mřížkou, vaničku na barvu a různě široké štětce. Je důležité vybrat takové náčiní, které odpovídá rozměrům Vašeho interiéru a který se hodí do menších zákoutí. Existuje dokonce i štětec zárohák, který Vám umožní vymalovat i ta nejvíce náročná místa. Při výběru válečků se zaměřte nejen na šířku záběru, ale také na délku rukojeti. Ideální jsou válečky s teleskopickou tyčí a výměnnými válci. Pokud máte vysoké stropy nebo se chystáte na výmalbu kolem schodiště, je dobré pořídit si odpovídající plechové schůdky, ideálně oboustranné „štafle“, které jsou vyrobeny z lehčených kovových materiálů.

Nezapomeňte na dostupné ochranné materiály, jako jsou zakrývací fólie, plachty a rouna, které slouží k ochraně nábytku a podlahy. Tyto materiály jsou k dispozici v různých provedeních a velikostech, které jsou uvedeny na obalech i v metrech čtverečních. Doporučuje se také pořídit lepící a krepové pásky, jak malířské, tak maskovací, které nejen upevní zakrývací fólie, ale hlavně umožní zakrýt rámy oken, zásuvky, vypínače, radiátory, zárubně a lišty podlahy.

Důkladná péče při oblepování je důležitá, protože to usnadní následný úklid. Stačí strhnout pásku a bude téměř hotovo. Správná příprava „pracovního prostoru“, tedy ochrana všeho, co nepotřebuje být pokryto barvou, je nezbytná před samotným malováním.

Nechte si poradit od odborníků v prodejně, protože to šetří čas i peníze.

malířské potřeby, štětec, váleček, lepící páska

3. Připravte si stěnu

Předtím než začnete aplikovat první vrstvu nátěru, je důležité zjistit stav a kvalitu podkladu, tedy stěn a stropu. Podklad by měl být suchý, bez prachu a volných částic. Odborníci doporučují testovat kvalitu podkladu jednoduše tím, že navlhčíte váleček a projedete jím několikrát po stěně.

Pokud se původní nátěr přilepí na váleček, je nutné ho zbavit. Tato fáze malování často není oblíbená. Jak na to?

Zdi navlhčíte mokrou malířskou štětkou nebo houbou a poté oškrábete všechny vrstvy pomocí malířské škrabky. Test podkladu je nezbytné provést předtím, než vyrazíte na nákupy, abyste případně přidali škrabku, tmely a štuky do nákupního košíku.

Po hrubém očištění nebo oškrábání podkladu je třeba jej důkladně prohlédnout a zaměřit se na praskliny a vypouklá místa, které mohou být předběžným signálem o loupající se omítce. Tato místa je nutné opravit pomocí různých druhů štuků nebo tmelů. Je lepší opravit i ty nejmenší trhlinky. Poté je čas odstranit skvrny a nečistoty.

Nejodolnější jsou mastné skvrny a umělecká díla na stěnách, které vytvořily děti jako součást svého rozvoje. Pro odstranění většiny těchto výtvorů postačuje saponátový nebo mýdlový roztok a houba.

Zpevnění podkladu

Posledním krokem přípravy podkladu je aplikace penetrace. Penetrace se používá k posílení různorodých povrchů a sjednocení jejich savosti. Taktéž zlepšuje přilnavost nátěrů, což znamená, že nová barva bude mít lepší krytí. Výběr druhu penetrace závisí na konkrétním povrchu, který bude následně natřen. Na trhu jsou dostupné univerzální, hloubkové a fungicidní penetrace.

Univerzální penetrace, která je obvykle na bázi akrylu, je dostačující pro většinu povrchů. Hloubková penetrace proniká do hloubky povrchu a používá se zejména u problematických podkladů. Fungicidní penetraci aplikujeme na stěny, kde se vyskytuje plíseň.

4. Mějte v sebe důvěru!